seçim anketleri
medya takip
by by zeydan-soner
Adana
DOLAR28.9585
EURO31.5778
ALTIN1899.7

Adana şalvarına tescil belgesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Adana şalvarına tescil belgesi
Abone ol
Adana’nın yöresel kıyafeti şalvar için Yüreğir Ziraat Odası, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almak adına başvuru yaptı.

190 yıl önce 1833 yılında Mısırlı İbrahim Paşa’nın Çukurova’yı istila etmesiyle şalvar kültürü Adana’ya giriş yaptı.

Yörede siyah rengi, genişliği ve rahatlığıyla şalvar hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok kullanılır hale geldi. Mısırlı tarım işçilerinin Çukurova’ya yerleşmeleriyle yaygınlaşan şalvar, yöre halkı tarafından da benimsenerek daha çok tarlada çalışırken giyildi. Ancak bir süre sonra özellikle erkekler tarafından siyah renkli şalvar, üzerine beyaz gömlek, yelek ve kasket giymek moda haline geldi. Bu zamana kadar özellikle rahat olmasından dolayı tercih edilen şalvar son yıllarda hem erkek hem de kadınlar tarafından tercih edilmez hale geldi. Artık çok tercih edilmeyen şalvarın diğer kuşaklara aktarılması adına ise Yüreğir Ziraat Odası, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almak için başvuru yaptı.

Şalvar üreticisi Ayhan Korur, 3 kuşaktır şalvar yaptıklarını belirterek, "Geleneksel şalvar artık yok denecek kadar az satılıyor.

Yaşlılardan başka kimse almıyor. Bizden sora bu kültür yok olacak. Patent almak için başvuru yapmaları çok önemli. Hem Adana’nın kültürünün olduğu tescillenecek hem de böylece gelecek kuşaklara aktarılmış olacak. Geç de olsa bunun düşünülmesi bence çok iyi olmuş" dedi.

Hala şalvar giyen vatandaşlar ise rahat olduğu için şalvarı tercih ettiklerini belirterek, bu kültürün bitmemesi gerektiğini söyledi.

11 ürüne patentli olacak

Daha önce de Adana kebabı, Adana şalgamı, Çukurova pamuğu, Feke tapan bıçağı,, Kozan portakalı, Adana karpuzu, Adana bici bici, Adana içli köfte, Adana analı kızlı ve Adana şırdanına tescil alınmıştı. Adana şalvarına da tescil alınması halinde 11. ürüne patent alınmış olunacağı ifade edildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esrar satmak için çocukları istismar ettilerÖnceki Haber

Esrar satmak için çocukları istismar ett...

Taşkınlara geçit yokSonraki Haber

Taşkınlara geçit yok

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar