sabancı kurban b.
NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.7878
EURO35.1602
ALTIN2457.9

Ceyhan Belediyesini yasa dışı koruyan mümtaz şahsiyet kim..?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ceyhan Belediyesini yasa dışı koruyan mümtaz şahsiyet kim..?
Abone ol
Ceyhan Belediyesini yasa dışı koruyan mümtaz şahsiyet kim..?

Ceyhan Belediyesinden alacağı olan işçi ve şirket alacakları yasa gereği sıralamaya tabi tutulmaktadır.

Hülya Erdem başkanlığındaki ilçe belediyesinde yasanın amir olan bu hükme uyulmadığına dair sorgulamalar hala cevaplanmamıştır.

Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kanunun 34'üncü maddesinin ikinci fıkrası; 'Kamu idarelerinin nakit mevcudunun tüm ödemeleri karşılayamaması halinde giderler, muhasebe kayıtlarına alınma sırasına göre ödenir. Ancak, sırasıyla kanunları gereğince diğer kamu idarelerine ödenmesi gereken vergi, resim, harç, prim, fon kesintisi, pay ve benzeri tutarlara, tarifeye bağlı ödemelere, ilama bağlı borçlara, ödenmemesi halinde gecikme cezası veya faiz gibi ek yük getirecek borçlara ve ödenmesi talep edilen emanet hesaplarındaki tutarlara öncelik verilir' şeklindedir.

Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinin 238'inci maddesinde de nakit yetersizliği nedeniyle ödenemeyip de bütçe emanetleri hesabına alınan tutarların ödenmesinde alınış sırasının takip edileceği hüküm altına alınmıştır. Bilindiği üzere, yasal düzenlemeler kamu ödemelerini belirli kurallara bağlamış olup bu kurallar dışında hareket edilmesi, yani sonradan doğan alacakları ödeyerek önceden beri devam eden alacaklara hiç ödeme yapılmaması 'Görevi Savsama, Görevi kötüye Kullanma suçlarını' hatırlatmaktadır.

Ceyhan Belediye Başkanlığının yasalarda öngörülmediği halde, bazı resmi kurum ve kuruluşlarca özel bir zırh tarafından korunmakta olduğu izlenimi doğmaktadır.

Adli ve İdari Hiç bir kovuşturmaya, şikayete, mülki amirlikler ve adlyi makamlar tepki vermemektedir.

Bu durum akıllara siyasi ve idari olarak nasıl bir koruma zırhına sahip olduğu sorusu cevap beklemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hiç bir yasal düzenlemesine uygunluk göstermemesine rağmen haklarında işlem yapılmaması, yasa tanımaz belediyenin iktidar kanadında da ciddi bir desteğinin olabileceği sorusunu akla getirmektedir.

Kimdir bunları koruyan mümtaz şahsiyet?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Polisi ezip kaçmak istedi ateş edilerek yakalandıÖnceki Haber

Polisi ezip kaçmak istedi ateş edilerek...

Ücretsiz Basit Çocuk Oyunları OynaSonraki Haber

Ücretsiz Basit Çocuk Oyunları Oyna

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar