NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.2256
EURO35.0023
ALTIN2418.4

"İki günlük gelirle birkaç aylık kiralarımız ödendi"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"İki günlük gelirle birkaç aylık kiralarımız ödendi"
Abone ol
"İki günlük gelirle birkaç aylık kiralarımız ödendi"

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Vali Yavuz Selim Köşger ve Karnaval Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt basın toplantısı düzenledi.

"Karnaval, turizmin 12 aya yayılması noktasında çok önemli"

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Türkiye ve Adana’da turizmin 12 aya yayılması noktasında Portakal Çiçeği Karnavalı’nın önemli yeri olduğundan söz etti. Bu tip organizasyonların devamlılığının sağlanmasının öneminden bahseden Vali Köşger, "Adana’nın ve ülkemizin turizminin gelişmesi noktasında, turizmin on iki aya yayılması noktasında yapılacak etkinlikler çerçevesinde çok isabetli bir adım atılmış. Türkiye’nin, Adana’nın, Çukurova’nın ve Akdeniz’in en güzel mevsiminde böyle bir etkinliğin yapılmış olması turizmin on iki aya yayılması stratejisi anlamında da güzel bir adım olmuş. Bizim bunun devamını sağlamamız lazım" dedi.

Karnavalın bu yıl Kültür Yolu Festivali bünyesinde gerçekleştirildiğine de dikkat çeken Köşger, "Karnavalın bir başka özelliği bu yıl Kültür Yolu Festivaliyle birlikte gerçekleştiriliyor olması. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ve Kültür Yolu Festivali’nin bakanlığımız, yerel idareler ve sivil toplumla birlikte gerçekleştiriliyor olması, bundan sonra ülkemizde eş güdüm içinde uyum içinde hizmet etmenin başlangıcı, bir baş örneği olsun diyorum. Yani burada hem sivil toplumlar, hem de Adanalıların eli var. Hem yerel yönetimler, hem merkezi idare var. Çok da başarılı yürüttük bu işi. Çok da güzel gerçekleşti. Şu ana kadar 30’un üzerinde noktada binlerce kültürel, sosyal etkinlik gerçekleşti. Ve hepsi de dolu dolu gerçekleşti. Hem dışarıdan gelen vatandaşlarımız, hem Adanalı hemşehrilerimiz çok olgunlukla ve bu etkinlikleri doyasıya yaşamış oldular" diye konuştu.

Karnaval ve etkinliklerde asayiş olayı yaşanmadığından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getiren Köşger, "Bini aşkın etkinlik gerçekleşti. Türkiye çapında, dünya çapında popüler, ünlü sanatçılar katıldı. Yüz binleri aşan seyircinin katıldığı buluşmalar gerçekleşti, konserler gerçekleşti. Hiçbirisinde asayişin ve yani Adana’nın imajını bozacak en küçük bir hadise olmadı. Bundan dolayı Adanalı hemşehrilerime ve bu konserlere katılan bu etkinliklere katılan hemşehrilerimizin hepsine özel bir teşekkür etmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

"Karnaval bu sene 5 milyar TL’lik bir değere ulaşacak"

Karnaval Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt da yaptığı konuşmada, "Hayal edebilir miydik diye bazen kendi kendime soruyorum. Bu yıl karnavalımız, yaklaşık 5 milyar liranın üzerinde bir ekonomik değere ulaşacak. Konuştuğumuz esnaf karnaval sayesinde hafta sonu elde ettikleri gelir ile birkaç aylık kiralarını ödediklerini söylüyor. Adana halkından ya da Türkiye’nin değişik şehirlerinden, başka ülkelerden gelen insanlar da geldikleri için mutlu olduklarını söylüyorlar. Gelecek sene daha kalabalık geleceğiz diyorlar" dedi

"Karnavalı dünyanın her yerinden gelen çocuklarla kutlayacağımız büyük bir şenliğe dönüştürmek istiyoruz"

Bu yıl karnavalın Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenmesi ile birlikte karnaval programının da çok daha fazla zenginleştiğinin altını çizen Bozkurt, konuşmasını şöyle sürdürdü

"Bu yıl karnavalımız Kültür Yolu Festivali’nin başlangıç noktası olarak bu kapsamda başladı. Bu vesileyle karnaval programımız çok çok zenginleşti. Karnaval tamamlandıktan hemen bir hafta sonra bir sonraki yıl için çalışmalara başlıyoruz. Bundan sonraki hedeflerimiz arasında bu karnavalı Türkiye’den ve dünyanın her yerinden gelen çocuklarla kutlayacağımız daha büyük bir şenliğe dönüştürmek istiyoruz. Dünyanın bütün ülkelerinden çocuklar Adana’ya gelsin, Portakal Çiçeği Karnavalı’nı portakal çiçeği kokusunu, büyülü şehri burada yaşasın istiyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmalarımız olacak. Karnavalımızın tarihleri dışındaki süreçte nisanda Adana’da olmanın güzelliğini anlatmaya artık odaklanacağız. Sadece bir haftalık süreçte değil, aslında tüm nisan ayı boyunca Adana’nın gezilmeye, ziyaret edilmeye değer olduğunu anlatacağız. Bir başka hedefimiz de Adana’yı tanıtırken artık bölgemizi tanıtmaya başladık. Tarsus’u, Kapadokya’yı, Nemrut’u, Gaziantep’i de anlatıyoruz. Buna biraz daha fazla odaklanacağız. Özellikle yurt dışı tanıtımlarına ağırlık vereceğimiz bir sürece girdik. Daha fazla yabancı turist gelmesini istiyoruz. Adana’ya bu vesileyle bölgemizin ve Türkiye’nin tanıtılmasında da bir turizm katkısı sağlamış olmayı hedefliyoruz."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Seyhan Nehrindeki etkinlikler karnavalı renklendiriyorÖnceki Haber

Seyhan Nehrindeki etkinlikler karnavalı...

Adana’da açık saha tesislerinin toplu açılışı düzenlendiSonraki Haber

Adana’da açık saha tesislerinin toplu aç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar