türk haberler
türkiye erken genel seçim istiyor mu
Adana
DOLAR33.0933
EURO36.0988
ALTIN2595.7

Konargöçer ailelere çadır yardımı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konargöçer ailelere çadır yardımı
Abone ol
Kırsalda yaşayan ve geçimlerini göçer hayvancılık yaparak sağlayan 42 aileye konakladıkları yerlerde daha modern ortamda yaşamaları için yaşam çadırları dağıtımı yardımı yapıldı.


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve Adana’nın Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan, Aladağ, Karaisalı ve Pozantı ilçelerinin rakımı 650 metreden yüksek dağ köylerinde yaşayan üreticilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında üç ilçede toplam 42 aileye yaşam çadırı verildi.


Daha önce konakladıkları yerde elektrik ihtiyaçlarını karşılamaları için güneş paneli desteği yapılan Saimbeyli ilçesinde 11, Aladağ ilçesinde 11 ve Karaisalı ilçesinde 20 göçer hayvancılık yapan aileye daha ferah ortamda yaşamaları için yaşam çadırı dağıtıldı. Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, daha önce Adana’nın 5 ilçesinin proje kapsamında olduğunu, Aladağ ve Karaisalı ilçelerinin 2023 yılı içinde projedeki desteklerden faydalanmaya başladığını belirterek, “Projenin genel amacı kırsalda yaşayan, tarımsal ve hayvansal üretim yapan ailelerin refah seviyesinin yükseltilmesidir. Bu kapsamda daha önce göçer hayvancılık yapan ve yılın 6-7 ayını hayvanlarını otlatmak için sabit yaşadığı köyünden uzakta geçiren ailelere elektrik ihtiyaçlarını karşılamaları için güneş paneli dağıtımı yapmıştık. Bu ailelere şimdi de daha modern ortamda, derme-çatma baraka veya çadırda yaşamaları yerine, her türlü iklim şartlarına dayanıklı, 31 metrekare yaşam alanı olan çadır dağıttık. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi ile üreticilerimize desteklerimiz devam edcek” dedi.


Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde gerçekleştirilen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında 2023 yılı içinde 7 ilçede meralara hayvan gölgeliği yapımı, arıcılara malzeme dağıtımı, güneş paneli dağıtımı, nektarin, kivi, çilek bahçesi kurulumu, çapa motoru, benzinli tırpan, ceviz soyma makinesi, salça yapım makinesi gibi desteklemeler yapılmıştı.


2027 yılına kadar devam edecek olan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi, Akdeniz bölgesinde Adana’nın yanı sıra Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Karadeniz bölgesinde ise Kastamonu, Bartın, Sinop, Çankırı illerinde yürütülüyor.

Konargöçer ailelere çadır yardımı

Konargöçer ailelere çadır yardımı

Konargöçer ailelere çadır yardımı


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tekstil eşyası yüklü tırda 64 kilogram skunk ele geçirildiÖnceki Haber

Tekstil eşyası yüklü tırda 64 kilogram s...

Seyhan Emniyetinden Şok Baskın! Çamaşır Makinesında Makineli tüfek, Ruhsatsız SilahlarSonraki Haber

Seyhan Emniyetinden Şok Baskın! Çamaşır...

Haber Yorumları

 • Ahmet22-11-2023 09:29

  Yeni Tarım il müdürü göreve baslayınca kısa sürede farkını gösterdi. Vesile olanlardan Allah razı olsun. Adanayı sahiplenen çiftçinin derdine derman olan bürokratları görmek içimi ısıttı. Teşekkürler müdürüm.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar