sabancı kurban b.
NET TAMİR
SATA TAKİP BÜROSU
Adana
DOLAR32.8248
EURO35.2439
ALTIN2450.6

Rızasız cinsel ilişki tecavüz sayılır mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rızasız cinsel ilişki tecavüz sayılır mı?
Abone ol
Rızasız cinsel ilişki tecavüz sayılır mı?

Avrupa ülkeleri tecavüzü rızasız cinsel ilişkiden nasıl ayırıyor?
Yargıya taşınan tecavüz vakalarında, ilişkide mağdurun rızasının olup olmaması ya da şiddet kullanılıp kullanılmaması hukuki açıdan verilen kararları ve cezaları etkileyebiliyor. Uygulamalar ülkeden ülkeye değişiyor. Peki taciz ve tecavüz suçunu hangi ülke nasıl tanımlıyor? Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa kadın hakları araştırmacısı Anna Blus, Avrupa kıtası genelinde cinsel taciz ve tecavüzde rıza kavramını euronews'e değerlendirdi.

7 Avrupa ülkesi rızasız ilişkiyi tecavüz olarak tanımlıyor
Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa kadın hakları araştırmacısı Anna Blus son çalışmasında kıta çapındaki tecavüzle ilgili yasaları inceledi. Araştırma sonucunda yalnızca 7 batı Avrupa ülkesinin ve AB'nin rızasız cinsel ilişkiyi tecavüz olarak tanımladığı ortaya çıktı. Bu ülkeler Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda, İskoçya, İngiltere ve Galler'deki mahkemeler), Belçika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lüksemburg, İzlanda, İrlanda ve Almanya. İsveç de son yasa değişikliğiyle bu listeye dahil oldu. İzlanda'da da benzeri bir yasa değişikliğinin yapılması tartışılıyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün tecavüz tanımı uluslararası insan hakları hukukuna dayanıyor ve Avrupa Konseyi'nin İstanbul Sözleşmesi'ne atıfta bulunuyor. İstanbul Sözleşmesi kadına karşı şiddetle mücadele çerçevesinde ve tecavüzün tanımı açısından en kapsamlı mevzuat olarak kabul ediliyor. Sözleşme tecavüzü rızanın bulunmaması olarak tanımlıyor ve "rıza mutlaka kendi iradesiyle verilmelidir" şeklinde ifade ediyor. Sözleşmeye göre, taraf olan bütün ülkelerin iç mevzuatlarında tecavüzü bu şekilde tanımlamaları gerekiyor.

Anna Blus'un yaptığı araştırmaya göre İstanbul Sözleşmesi'ni 20 Avrupa ülkesi onayladı, ancak çoğunluğu henüz iç mevzuatını sözleşmeyle uyumlu hale getirmedi. Sözleşme’yi imzalayan ve onaylayan ilk ülke olan Türkiye'de 15 yaşından büyüklerin ilişkide rızasının bulunmaması suç durumu oluşuturmaktadır.

euronews


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Partili yöneticilere başarı plaketiÖnceki Haber

AK Partili yöneticilere başarı plaketi

Silahlı saldırganlar saklandıkları evin damında polis tarafından yakalandıSonraki Haber

Silahlı saldırganlar saklandıkları evin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar