türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.2256
EURO35.0023
ALTIN2418.4
Zeynep ÇÖRPAN

Zeynep ÇÖRPAN

Mail: [email protected]

Ramazan Ayının Ruhunu Yaşamak..

Acısıyla, tatlısıyla bir Ramazan ayını daha bitirip bayram heyecanına biraz daha yaklaştık. Onbir ayın sultanı "Ramazan nasıl da çabuk geçtin? Ben birşey anlamadım siz anladınız mı?

Sahur, iftar teravih derken bitti işte.

Bayramlarda ayrı bir heyecan duyuyor ve mutlu oluyoruz. En çok da çocuklar.. Çocukluğumu hatırlıyorum da; Arefe gecesinden annem elime kına yakardı. Bayram günü elimi yıkar, bayramlıklarımı giyer babamın bayram namazından gelmesini beklerdik. Babam gelince başta annem olmak üzere büyükten küçüğe sıraya geçer birbirimizle bayramlaşırdık. O zamanlar harçlık diye birşey yoktu. Komşu komşu dolaşıp şeker toplardık. Yine de mutluyduk. Nerde o eski bayramlar diyorlar. Acaba değişen bayram mı biz miyiz?

Bayramların milli ve dini duyguların pekiştirmesi, toplumun birlik ve beraberliğinin sağlanmasında büyük önemi var. Bireylerin kaynaşması, dostlukları ve arkadaşlıkları ilerletmenin hakim olduğu günlerdir. Küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi göstermesi, hısım, akraba, hasta ziyareti, verilecek küçük hediyelerle çocukların sevindirilmesi, dargınların barışması, kin-nefret duygularının sevgiye dönüştürülmesi ve yeme içme ikram günleridir.

Anacığım hayatta olsaydı kendi elleriyle su böreği ve baklava yapardı. Sizler ikramlık neler yaparsınız?

Annemizin babamızın ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız. Dinimizde anne babaya saygı, sevgi, iyilik emredilmiş, onlara karşı "öf" bile demek yasaklanmıştır. Bizden dua bekleyen ahirete intikal etmiş yakınlarımıza dua etmeli, ruhları için hayırlarda bulunmalıyız.

Peki bayramları nasıl kutluyoruz? Hangimiz bir çocuğu sevindiriyor, hangimiz akraba, hasta ziyaretinde bulunuyoruz?
İnsanlar bazı şeyleri normalleştirdiği gibi bayramları da normal bir gün izlenimi veriyorlar. Maddi hazlar ön plana çıkıyor. Halbuki manevi duygular sizi daha çok mutlu edecektir.

Gelin bu bayram daha fazla çocuk sevindirelim, büyüklerimizin gönüllerine dokunalım, trafikte daha hoşgörülü olalım, Filistin"li kardeşlerimizin acılarını derinden hissedip daha çok onlar için dua edelim. Bayramı bayram gibi kutlamak umuduyla..

Makale Yorumları

  • Mustafa kuzey ilhan08-04-2024 13:38

    Gayet güzel, kucaklayıcı bir bayram yazısı olmuş. Teşekkür ediyor, şeker tadında bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar