NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.485
EURO34.5816
ALTIN2466.4
Güler ALTUNKOL

Güler ALTUNKOL

Mail: [email protected]

Tanrının Adaleti sonsuzdur! Peki ya insanların?

Ülkemizde ve dünyada adalet olgusu en kırılgan konuların başında geliyor. 

Adalet
İsmi söylenirken dahi içerisinde yücelik barındıran en değerli söylem.  Adil olmak, olabilmek insan hayatı için ne büyük bir erdem.

Adalet, maalesef, insanlar arasında hiçte doğru bir dağılım göstermiyor, tüm çağlarda da bu böyleydi. 

Bu olgu, tüm dünyada güçlüden, zenginden yana. Tâbi şu an ki sivil toplum kuruluşları, çevre savunucuları, denekler ve sosyal medyanın da gücü ile Adalette artık bir nebze dahi olsa yerini buluyor.  

Aslında sorulduğunda herkes adaletin yerini bulmasından yana. Fakat gerçek şu ki herkes adaleti kendi çıkarlarına göre kılıfına uydurmakla meşgul. 

Hayatımızın her anında iş, özel hayat ve günlük  hayatımızda adalet isteğimiz her anımızda kendini hissettirmeye devam ediyor. Peki bu alanların herhangi birinde gerçek adaletten bahsetmek mümkün mü? Tartışılır...
Yakın tarihte yaşanan ABD olayında ırklar arasında dahi adil bir dağılım olmadığı ve bunun yasaların eksikliğinden, otoritenin bakış açısından kaynaklandığını görebiliyoruz.
Aynı şekilde tepkinin bu denli büyük olması da, her zaman ezilenin adalet arayışının istenirse ne büyük boyutlara gelebileceğinin bir göstergesi durumunda. 

Susmak, adaletin kılıcını haksıza teslim etmektir!...

Ve ülkemizde adalet; 

Adalet ülkemizde de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Ülkemizde yaşanan bazı olaylar var ki adaletin varlığını maalesef ki sorgulatır nitelikte. 

Yakın geçmişte eşini bıçakladığı gerekçesi ile içeri giren ve kısa süre içinde tahliye olan bir babanın öz kızını boğarak öldürmesine şahit olduk.  
Bu konuda eleştirecek ne çok şey var aslında.  

Adil olan, suçlunun psikolojisine bakılmadan salıverilmesine engel olmaktı. Kadının ve çocukların devlet korumasına alınmasıydı ve yapılabilecek daha birçok şey olabilirdi. 

Kanun çıkartmaya yetkili mercilerin, bazı ince nuansları gözden kaçırdıkları sürece korkarım ki bu böyle sürüp gidecek. Cezalar yeterince caydırıcı olmazsa daha kim bilir kaç annenin kaç çocuğun canı yanmaya devam edecek. 

Dileğim daha adil, daha yaşanabilir bir dünyada, tüm insanlık için adaletin ışığında, adaleti daha derinlerde hissedebileceğimiz yarınlara uyanmak...

Adil kalın, adaletle kalın...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar