medya takip
alev hn
Adana
DOLAR30.9366
EURO33.5
ALTIN2019.1

ATAK-DER'den dünyada bir ilk | Depremi saatler öncesi bildiren sistem üretildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ATAK-DER'den dünyada bir ilk | Depremi saatler öncesi bildiren sistem üretildi
Abone ol
ATAK-DER'den dünyada bir ilk | Depremi saatler öncesi bildiren sistem üretildi

Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği (ATAK-DER) Adana İl Başkanı Hatice Bolat, 2023 yılında kurulan derneğin kısa zamanda kitlelere ulaşma başarısını gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin belli noktalarına konuşlandırılan sismografik cihazlarla depremin en az 6 saat öncesindeki hareketliliği deşifre ettiklerini belirten Başkan Bolat, Ankara merkezli derneğin, acil durumlarda ülkenin tüm hassas noktalarına ulaşabilecek yeteneğe sahip olduğunu ifade etti.

Hatice Bolat, "Derneğimizin amacı; arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlayıp ülkemize ve dünyaya bir yenilik katıp insanlara ve diğer canlılara faydalı olabilmek adına çalışmalar yapmaktır. Bu konudaki teknik ve fiziki çalışmalarla bir hayli yol katettik" dedi.

ATAKDER Adana İl Başkanı Bolat, depremi önceden algıyan sistemler üzerinde çalıştıklarını ifade ettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Belli sismograf hareketleri hava radarları ile izleyen ve analiz eden bir sisteme sahibiz. Bu sistemleri bünyesinde bulunduran istasyonlarda dernek üyelerimiz belli aralıklarla nöbet tutmaktadır. Deprem başlangıcının 24 ila 48 saat öncesi sosyal medya üzerinden vatandaşlarımızı haberdar etmek için çalışıyoruz. İnsanlarımızı deprem felaketi nedeniyle maddi manevi hiç bir surette mağduriyet sorunu yaşamamalarını amaçlıyoruz. Amacımız, geniş kitlelere ulaşarak felaketin zararlarını en aza indirmek ve daha fazla insanın hayatını kurtarmak yönündedir" şeklinde konuştu.

Bolat ayrıca, ATAK'ın 10'lu gruplar halinde yüzbin kişiye ulaşan bir arama kurtarma ordusuna sahip olduğunu belirtti.


Kozan’da Tufanlı Mahalle Muhtarı tarlada ölü olarak bulunduÖnceki Haber

Kozan’da Tufanlı Mahalle Muhtarı tarlada...

Ucuz ve Hızlı İnstagram Beğeni Satın AlSonraki Haber

Ucuz ve Hızlı İnstagram Beğeni Satın Al

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar