sabancı
türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.4356
EURO34.4617
ALTIN2488.7
Zeynep ÇÖRPAN

Zeynep ÇÖRPAN

Mail: [email protected]

Kadınlarımız

Geçtiğimiz hafta tüm dünyada kutlanan kadınlar günü neden 8 Mart’ta kutlanıyor? Haziranda ya da eylülde değil de, neden martta hiç düşündünüz mü?

Ben anlatayım:    
ABD'de daha iyi çalışma koşulları talep eden 40 bin kadın işçinin grevi sırasında polis kadın işçileri tekstil fabrikasına kilitlemesinin ardından çıkan yangında 120’den fazla kadın işçi hayatını kaybetti.

Olayın ardından yıllar geçtikten sonra birçok kadın işçi iş hayatında haklarının artmasını talep eden gösteriler düzenlediler. Gösterilerin başlamasından sonra kadın hakları savunucuları, hayatını kaybeden işçilerin anısına 8 Mart kadınlar günü olarak kutlanmasına ilişkin öneri sunuldu ve kabul edildi.

Fazla ayrıntıya girmeden 8 Mart'ın hikayesi budur..

Cahiliye döneminde, (Kuran-ı Kerim nazil olmadan ve İslam yayılmadan önceki dönemi kapsar) kimi Araplar kız çocuklarını diri diri toprağa gömermiş.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de maalesef bu gibi durumlar olmakta. Kadın, erkek çocuk doğurmadı diye aşağılama, kız çocuğunu ailede ve yakın çevrede iyi karşılamama, kız çocuklarını okula göndermeme, zorla evlendirme, namus cinayetleri,iş hayatında çalıştırılmama, düşük ücret ve bir de sayısı her geçen gün artan kadına şiddet vakaları..

Derin yaramız; kadına yönelik şiddet, cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldıkları fiziksel, ruhsal, cinsel , tehdit etme, zorlama, özgürlüğünün elinden alınması gibi her türlü uygulanan şiddettir.

Peki bu sorunu nasıl aşacağız, nasıl başaracağız? En önemlisi ana baba eğitimi, devlet desteği, ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadına şiddete seyirci kalmayan, eşitlik için çalışan, kadınlara güç veren tüm duyarlı insanlarımızla 

Biraz da güzel şeylerden bahsedelim; kadınlarımız her kulvarlarda başarılar elde ediyor. Edebiyat, spor, sanat, tıp, hukuk, girişimcilik ve daha sayamadığım bir çok alanda ön sıralarda savaşıyor.

Devlet destek ve teşvikleriyle meslek sahibi olan kadınlarımız mevcut. Kadın girişimcilerimizin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor.

İşçi, emektar kadınlarımız daha iyi günler sizlerin olsun. 

Geçtiğimiz hafta dünyanın gündeminde olan 8 Mart'ı ne yazık ki, ben kutlayamıyorum. Annemin vefatı tam o güne denk geliyor. 8 mart günü bana annemin Rahmeti Rahman'a kavuştuğu günü hatırlatıyor. O gün burnumun direği sızlıyor, gözlerimden yaşlar akıyor.

Emektar anneciğim tam gününde vefat etmişsin. Mekanın cennet olsun.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar