türk haberler
türk haberler
Adana
DOLAR32.5154
EURO34.8514
ALTIN2487.7

Çilek Yetiştiriciliği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çilek Yetiştiriciliği
Abone ol
Çilek üzümsü meyveler grubuna giren kırmızı renkte bir meyvedir. Çilek marmelattan pasta süsüne kadar birçok alanda kullanılır.

Çilek üzümsü meyveler grubuna giren kırmızı renkte bir meyvedir. Çilek marmelattan pasta süsüne kadar birçok alanda kullanılır. Yüzeysel kök yapısına sahip olduğu için çilek yetiştiriciliği daha dikkat gerektiriyor. Çileğin kökleri iyi drene edilmiş topraklarda 60-70 cm derinliğe kadar inebiliyor.

Çilek çok sıcak bölgelerde yetiştirildiği düşünülse de -10 dereceye kadar soğuk yerlerde yetişir. Ayrıca çilek yetiştiriciliği, kumlu, süzek ve hafif topraklarda daha verimli şekilde yapılır. Kireci yüksek topraklar çilek yetiştirmeye uygun değildir. Toprağın pH derecesi 7,0-7,5 arasında olması gerekir.

Çilek Ne Zaman Ekilmeli?

Topraktaki mantar kaynaklı hastalıklardan çabuk etkilenen çilekler, temiz alanlarda yetiştirilmelidir. Ayrıca çilek yetiştiriciliği yapılacak alanda daha önce buğday, arpa gibi tahılların ekilmiş olması çilek ekiminin sorunsuz olmasını sağlıyor. Çilek ilkbahar, yaz, sonbahar, kış her dönemde ekilir. Fidelerin ekilmesi için serin havaların seçilmesi uygundur. Ekilmesi için açılan çukura tam kök boğazına gelecek şekilde dikilir. Toprak kapatıldıktan sonra can suyu verilir. Yaz dikiminde on iki gün boyunca üç kez sulama yapılır. Sizler de https://www.hortiturkey.com/bitki-yetistiriciligi/cilek-yetistiriciligi adresinden temin edebilirsiniz.


Ahtapot Balya Yükleme Makinası FiyatıÖnceki Haber

Ahtapot Balya Yükleme Makinası Fiyatı

Sabancı Topluluğu fikri mülkiyet üreten çalışanlarını ödüllendirdiSonraki Haber

Sabancı Topluluğu fikri mülkiyet üreten...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar