ayyuce
medya takip1
Adana
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Keskin Oto'dan araç sahiplerine önemli uyarı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Keskin Oto'dan araç sahiplerine önemli uyarı
Abone ol
Keskin Oto'dan araç sahiplerine önemli uyarı

Adana'da Seyhan Güney Kıyıboyu Cad. üzerinde oto tamir işletmeciliği yapan Halil Keskin, araç sahiplerine yaz bakımı konusunda uyarılarda bulundu.

Halil Keskin,"yaz aylarına girmeye başladığımız şu günlerde arabanız, kamyonunuz veya karavanınız için uygun araç bakımı yaptırmak çok önemli. Bunun için mutlaka zaman ayırmak, olası yolculuklarınız daha zevkli ve sağlıklı hale getirecektir" dedi.

Araba Yaz Bakımı İçin Mutlaka Yapılması Gereken 10 Kontrol:

1 - Lastik Kontrollerini Yapın
Yazın arabanıza bindiğinizde bir lastik problemi yaşamak istemezsiniz. Dolayısı ile lastiklerinizin yağmurlu havalar için yeterli dayanıklılıkta olduğundan emin olun. Aksi takdirde o beklenmedik ilkbahar veya yaz fırtınası vurduğunda kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca aracınızın yakıt verimliliğini ve sürüşü artıracağı için lastik basıncınızı da mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu aşamada arabanızda mutlaka bir Hava Kompresörü  bulundurun.

2 - Farları Kontrol Edin
Bozulmuş bir farı ya da diğer ışıklarınızdan herhangi birini (fren lambaları, geri vites lambaları, flaşörler) gözden kaçırmak kolaydır. Bunu önlemek için düzenli ve periyodik olarak bakım yapmak gerekiyor. Tüm ampullerinizin çalışır durumda ve parlak olduğunu fiziksel olarak görüp test etmeniz şart. 

3 - Ön Cam Sileceklerini Değiştirin
Araba Yaz Bakımı için son derece önemli kriterlerden biride budur. Dolayısı ile her yazın başında ön cam sileceklerini değiştirmeyi alışkanlık haline getirin. Yaz yağmurları geldiğinde, şiddetli fırtınalar yaşandığında bu değişikliği yaptığınız için mutlu olacaksınınız.

4 - Frenlerin Düzgün Çalıştığından Emin Olun
Tam gerekli noktada durabileceğinizden emin olmak için arabanızın frenlerini yılda iki defa mutlaka kontrol edin.  Bu, normal bir fren muayenesinin veya araç bakım kontrolünün çok önemli bir parçasıdır.  Her zaman fren sıvılarının temiz ve doğru seviyelerde olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

5 - Radyatör Temizliği Yapın
Radyatör soğutma sıvısı sonsuza kadar dayanmaz.  Dahası soğutma sıvısı kirlenirse, radyatörün kendiside hızla paslanmaya ve bozulmaya başlayacaktır. Bu yüzden yılda en az bir defa radyatör temizliği yapmak çok gerekli ve kritik bir işlem. Radyatör temizliği arabanızın bütün özelliklerinin düzgün çalışmasını sağlayacak kaliteli bir araç bakım sürecidir.

6 - Hava Filtresini Değiştirin
Araba Yaz Bakımı çerçevesinde dikkat etmeniz gereken bir başka konu hava filtresi. Hava filtresini yılda en az iki defa mutlaka değiştirin. Bu işlem, arabanızın sorunsuz ve sessiz çalışmasını sağlamak için son derece gerekli bir araç bakım aşamasıdır.

7 - Akü Kontrolü Yapın
Kışın, aracınızın aküsünde hızlı bir şekilde paslanma oluşabilir. Her bahar ya da yaz başında akünün direklerini ve kablolarını mutlaka kontrol edin. Böylece akülerde bozulma ve paslanmanın önüne geçebileceksiniz. Bu kontrol çok önemli. Hatta gerekiyorsa akünüzü değiştirip sorunsuz kullanıma hazır hale getirin. Böylece arabanızı her kullandığınızda sizin için problemsiz ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca arabanızda bir Akü Takviye Kablosu bulundurmak her zaman faydalı olacaktır. 
8 - Arabanızın Klima Bakımını Yapın
Herşey normale döndü ve yazın araba sürmeniz gerekti. Belki tatile gideceksiniz. Ya da aile büyüklerini ziyarete. Arabanıza bindiğiniz ancak bir sorun var. Arabanızın kliması çalışmıyor. Ya da yeterince soğutma yapamıyor. Özellikle Adananın meşhur sarı sıcakları sizi son derece rahatsız edecektir. Bu yüzden klima bakımını Araba Yaz Bakımı kapsamına dahil etmeniz çok önemli

9 - Motor Kayışlarını Asla Unutmayın
Arabanızın motorunda, direksiyon sıvısı pompasını, klima kompresörü ve alternatörü çalıştıran kayış olduğunu biliyor olmalısınız. Bunlar motorun diğer parçaları gibi değişen hava şartlarına karşı çok hassastır. Özellikle yaz sıcağında gevşeyip kopabilirler. Çıktığınız yolda kısa sürede arıza ile karşılaşmak istemiyorsanız Araba Yaz Bakımı çerçevesine motor kayışlarını mutlaka dahil edin. Bununla birlikte bütün motoru tekrar tekrar gözden geçirin.

10 – Arabanızın İç Temizliğini İhmal Etmeyin
Araba Yaz Bakımı sürecinde araç içi temizlikte son derece önemli.  Koltuk derilerinin temiz olması, diğer objelerin ve tüm iç mekanın gözden geçirilmesi bu aşamada oldukça gerekli.  Bu temizlik arabanızdan daha iyi performans almanızı sağlar. Dahası her bindiğinizde gıcır gıcır ve mis kokulu bir araba sürüş sağlığınızıda olumlu etkileyecektir. 

Sonuç:
Unutmayın Araba Bakımı ihmale gelecek bir süreç değil. Özellikle Araba Yaz Bakımı konusu.  Yaklaşan yaz ayları için büyük ihtimalle arabanızı kullanacaksınız. Bir iş gezisi, tatil, büyüklerinizi ziyaret yada başka bir sebeple. Sebep ne olursa olsun sonuç değişmez. Bu sürüşler sırasında sorunla karşılaşmak istemezsiniz.

Güvenli ve sağlıklı bir araba kullanımı her zaman önceliklerinizden biri olmalı. Dolayısı ile yukarıda maddeler halinde listelediğimiz önerileri mutlaka dikkate alın ve uygulayın. Sorunsuz, daha rahat ve kaliteli bir araba kullanımı için.

Keskin Oto sorunsuz yolculuklar diler. Keskin Oto- Halil Keskin -Yeşilevler İsmetpaşa Mahallesi Güney kıyıboyu Caddesi No:271 Seyhan Tel: 0 543 819 77 98


"Keskin Ticaret servisinden şikayetçiyim/Ürünüme zarar verdiler"Önceki Haber

"Keskin Ticaret servisinden şikayetçiyim...

Dolmuş şoförüne silahlı saldırıSonraki Haber

Dolmuş şoförüne silahlı saldırı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar