medya takip
alev hn
Adana
DOLAR31.009
EURO33.5789
ALTIN2017.9

Kripto para dolandırıcılıklarından kurtulmak için nelere dikkat edilmelidir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Kripto para dolandırıcılıklarından kurtulmak için nelere dikkat edilmelidir?
Abone ol
Kripto para dolandırıcılıklarından kurtulmak için nelere dikkat edilmelidir?

 

 

 

Kripto para yatırımları gün geçtikçe daha fazla kişiye ulaşıyor. Bunun en önemli sebebi, kripto paralara yatırım yapmanın kısa vadede kazançlı olduğuna dair oluşan toplum algısı olarak görülebilir. Ancak durumun aslının bu şekilde olmaması ile, toplumda oluşan bu algı da kripto para yatırımlarına yönelik dolandırıcılık faaliyetlerini arttırıcı bir noktaya taşınmaktadır.

 

Bu nedenle kripto para aracılığıyla yapılabilecek dolandırıcılık yöntemlerini algılamak ve bu yöntemlere ilişkin bilgi edinmek, bu tarz dolandırıcılıklardan korunmak için oldukça yararlı olacaktır.

 

Kripto paralara ilişkin dolandırıcılık yöntemlerinin en bilinenleri ile bu yöntemlere dair ne şekilde önlemler alınabileceği bu yazımızın konusu olacak. Dilerseniz başlayalım.

 

  1. Ponzi Şeması

 

Bu yöntem aslında çok klasik ve bilinen bir yöntemdir. Elbette buna sadece bir dolandırıcılık yöntemi olarak bakmak çok doğru olmamakla birlikte bu yöntemi kripto para dolandırıcılıklarında kullananlar yöntemin düşük risk ile yüksek getiri elde etme şeklini pazarlarlar. Bu sayede örneğin ilk girişte yüksek yatırım yaparak ilerlemenin uzun vadede çok daha fazla getiri sağlayacağı söylenir ve bu şekilde insanların yatırımlarını bu dolandırıcıların ağlarına iletmeleri sağlanır.

 

Bu şekilde yapılan dolandırıcılıktan güvenilir kripto para yatırım araçları kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz. Bitcoin al sat işlemleri için her zaman güvenilir ve sizlere doğrudan yatırım pazarlaması yapmayan kanalları tercih edin.

 

  1. Phishing Saldırıları

 

Phishing saldırıları siber güvenlikte en önemli güvenlik problemlerinden biri olarak bilinir. Bu bağlamda yine bir üstteki madde ile benzer şekilde bazı siber korsanlar, güvenilir mecraların web sitelerini taklit ederek sizden sanki gerçek kripto para hesabınıza giriş yapıyor gibi bir ekrandan giriş yapmanızı isteyebilirler.

 

Örneğin; güvenilir bir kripto para platformu olan NakitCoins web sitesi ara yüzüne benzer bir ara yüz tasarlayarak sizden bu ara yüze kimlik bilgilerinizi girmenizi ve bu ara yüzü bu doğrultuda kullanmanızı isteyebilirler.

 

Bu tip bir yöntemden korunmak için giriş yapacağınız platformun linkine çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca mail’inize gelen linklerden sadece güvendiklerinize tıklayarak yine bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

  1. Sosyal Mühendislik

 

Dolandırıcıların bir diğer ve en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri de sosyal mühendislik olarak bilinen fake mail’ler ya da sosyal medya gönderileri ile insanları kısa sürede düşük yatırımlar ile yüksek kar elde edebilecekleri sanrısına inandırarak paralarını belli banka hesaplarına göndermelerini sağlamaktır.

 

Aslında bütün bu kripto dolandırıcılık yöntemlerinin tümünden korunmak için her şeyden önce kısa sürede yüksek kar elde edilebileceğine ilişkin sanrının yanlış olduğu bilinmelidir.

 

Bu çerçeveden konuya yaklaşıldığında yapılan dolandırıcılık yöntemlerinin tümünden kolaylıkla korunmak mümkün olacaktır.


MHP’li başkana ‘Yol’ kıyağıÖnceki Haber

MHP’li başkana ‘Yol’ kıyağı

FETÖ'cü hakimlerin akladığı dosyalar yeniden açılacak mı?Sonraki Haber

FETÖ'cü hakimlerin akladığı dosyalar yen...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar