VARLI
NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5214
EURO34.8022
ALTIN2418.8

Türkiye'de depreme karşı güvenli 21 il | Uzmanı açıkladı | İçlerinde ADANA var mı?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye'de depreme karşı güvenli 21 il | Uzmanı açıkladı | İçlerinde ADANA var mı?
Abone ol
Türkiye'de depreme karşı güvenli 21 il |Uzmanı açıkladı | İçlerinde ADANA var mı?

Türkiye’nin ünlü yer bilimi uzmanlarından olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yeni bir deprem açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Türkiye’nin depreme karşı en güvenli 21 ilini açıkladı.

Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem nedeniyle 11 ilde geniş çaplı yıkımlar meydana gelmiş ve 50 binden fazla vatandaş da yıkıntılar altında kalarak can vermişti.

Asrın deprem felaketi olarak gösterilen bu facianın ardından ülke genelinde vatandaşların depreme karşı büyük bir endişesi oluştu. Deprem uzmanlarının değerlendirmelerine dikkat kesilen vatandaşlar riskli ve risksiz yerleri merak ediyorlar.

TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ OLMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye’de aktif fay hatlarının çok fazla olmasından dolayı deprem riski oldukça yüksek olarak görülüyor. Deprem uzmanları da buna dair açıklamalar yaparak vatandaşları bilgilendiriyorlar. Özellikle İstanbul’da uzun yıllardır beklenen büyük bir deprem olduğu biliniyor. Bu depremin olması halinde durumun felaket olacağını hem deprem uzmanları dile getiriyorlar hem de deprem araştırma raporlarına yansıyor.

DEPREM RİSKİ OLMAYAN YERLER VAR!

Türkiye’de kentlerin kuruldukları yerler açısından çok şanssız iller olduğu gibi çok şanslı iller de bulunuyor. Bu illerde deprem olmaz şeklinde bir kanaat bulunmuyor. Ancak etkisi açısından çok düşük şiddetli depremler olabilecek bu kentlerde meydana gelen deprem insanların hissetmeyecekleri büyüklükte olabiliyor. Tarihsel sürece bakıldığında bahsi geçen illerde yıkıcı bir deprem de hiç yaşanmadı.

DEPREM GÜVENLİ 21 İL

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan deprem riski açısından en güvenli illeri açıkladı. Bir bilgilendirme mesajı payldaşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Yıkıcı deprem bakımından Türkiye’nin en güvenli önde gelen illeri: Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin , Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Ankara" dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından açıklanan illerin bazılarında dönem dönem depremler meydana gelebiliyor. Ancak bu depremler yıkıcı bir etki yapmıyorlar.

Hafif sarsıntı şeklinde gerçekleşen bu depremlerden dolayı herhangi bir panik yapılmasına gerek olmadığını deprem uzmanları dile getiriyorlar. Ayrıca listede yer alan bazı illerde 3 şiddetinin üzerinde yıllardır deprem olmadığı biliniyor.

UŞAK GÜNDEM


İstanbul Petek Temizliği HizmetleriÖnceki Haber

İstanbul Petek Temizliği Hizmetleri

ÇİGDER'den Siyaset ve İş Dünyasına önemli çağrıSonraki Haber

ÇİGDER'den Siyaset ve İş Dünyasına öneml...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar