sabancı
türk haberler
türk haberler
Adana
DOLAR32.4146
EURO34.4748
ALTIN2487.5
Azmi ERTAN

Azmi ERTAN

Mail: [email protected]

Çifte Bölenli Seçim Manzaraları CHP - MHP ve Ak Parti’de öne çıkan İsimler..

Bilindiği gibi, Pozantı'da ve Karaisalı'da Mustafa Çay ve Saadettin Aslan, belediye başkanlıklarına yeniden aday gösterilmeyince partilerinden istifa ettiler. Bu şekilde ayrılış, kimilerine göre hayırlı olmuştu.

Böyle düşünenlere göre, bu operasyon MHP'nin safralarını temizleme açısından eşsiz bir fırsattı.

MHP, Mustafa Çay'ı kapının önüne süpürmekle aslında bize göre de iyi bir iş yapmış oldu. Nedenleri belli. Devlet Bahçeli sayesinde 'Fetöcü' yaftasından, dolayısıyla da 'dört duvar arasında 2 yıl 1 ay' yatmaktan kurtulmuştu.

İlahi adalet yönüyle vicdanlarda ne durumda olduğu soru işareti olmaya devam ediyor. Parti yönetimi de benzer nedenlerle Çay'a tepkiliydi. MHP Lideri Bahçeli Adana’dan ardı arkası kesilmeyen ciddi duyumlara daha fazla kulak tıkayamadı.

MHP adayı Ali Avan

MHP'nin Pozantı'da bu kez de siyaset sahnesinde pek fazla deneyim sahibi olmayan Ali Avan’ı aday gösterdi, Avan, düzgün, namuslu ve de aidiyet duygusu gelişmiş bir ülkücü olarak tanınıyor. Ancak, bu yeter mi? Eksiklikleri var; hazırlıksız yakalanmış gibi görünüyor. Henüz elle tutulur bir projesi yok. Buna rağmen yeterli desteği görürse başarılı olmaması için neden yok. Proje istenildiği zaman yaratılır. Önemli olan namus, haysiyet ve harama tevessül etmemek değil midir?

Yılların gölgesinde kalmış bir siyasetçi: Selahattin Baysal

"Merhum Necmettin Erbakan'ın kemikleri sızlayacak" sözleri burada tam yerine oturuyor. Adana’ya damgasını vuran eski milli görüşçülerin gölgesinde kalmış, bugüne kadar rüştünü ispat etmeye fırsat bulamamış bir siyasetçi Selahattin Baysal. 'Kedi olalı bir fare tuttuğunu' varsaysa da, 'bir çuval inciri berbat' ettiği açık seçik ortada.

Baysal, parti tabanında erdem ve fazilet üstüne kurulu taşları yerinden oynatmış durumda. Yeniden Refah, Mustafa Çay’a siper olmakla büyük bir riski de göze almış oluyor.

Ak Parti ve MHP'den sonra genç Erbakan'ın partisine tebelleş olan Çay’ın bir sonraki durağının yakın dostu Gökçe Fırat’ın genel başkanlığını yaptığı Ulusal Parti olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Pozantı’da oklar CHP adayını işaret ediyor
CHP’li Şenol Eroğlu, sadece partisinde değil, ilçe halkının tamamı tarafından da çok seviliyor. CHP’de yıllarca maddi manevi katkı sağlayarak görev yapan bir isim. Dolu dolu bir kişii olduğu kadar aynı zamanda siyasetin beyefendisi.. Sandıktan Şenol Eroğlu çıkarsa kimse şaşırmasın, Bu sonuç kimse için sürpriz olmayacak. 

Ceyhan’da üç bilinmeyenli denklem

Ceyhan’da kıran kıran bir seçim süreci geçiyor.
Ak Partili Erol Kahraman, CHP’li Kadir Aydar ve seçim maratonuna İYİ Partiden katılan Alemdar Öztürk aradan sıyrılıp Ceyhan Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmak için canla başla çalışıyorlar.
Temayül yoklamasında şansı olmayan adaylarla finalde buluşan Ak Partili Erol Kahraman yıllar sonra büyük bir fırsat yakaladı. 
Her seçim döneminde söz verilip boşa bekletilen bir isimdi Erol Kahraman. Buna rağmen küsmedi. Gerek milletvekilliği seçiminde, gerekse de belediye başkanlıkları sürecinde kapı kapı dolaşıp kendisi yerine seçilen genel adaylar adına oy istedi. Geçmişe dair birçok iddia ve iftirayı elinin tersi ile iten Kahraman’ın hiçbir adaya bu yönde karşılık vermemesi örnek bir tavır olarak görülüyor.

Kadir Aydar: Ceyhan’da mağdur edilen iki isimden birisi. Halk tarafından çok seviliyor. Tevazu sahibi, halktan geldiğini, halk içinde yaşadığını hissettiren bir isim. İnsanlara gösterdiği samimi yaklaşım Kadir Aydar’a puan kazandırıyor. Ceyhanlıların iyi ve kötü günlerinde yanında olan Aydar, siyasi kulislerde, deneyimli siyasetçi Burhan Onuk ile eski MHP İlçe Başkanı Mustafa Bayar’ın destekleri ile hayli güç kazandığı şeklinde değerlendiriliyor. 

Alemdar Öztürk: Ak Partide başarılı bir belediyecilik süreci geçiren Alemdar Öztürk, Geçmişte Fetö kurbanı olarak mağdur edilen bir siyasetçi. Birlikte yola çıktığı Selahattin Güler ve Umut Topal’ın da gazabına uğrayan Öztürk, eşi Kübra Öztürk’ün başkan yardımcılığı gibi ilginç bir gerekçe ile de yargılanmıştı. Hakkında açılan bütün davalardan aklanarak seçim meydanlarına dönen Alemdar Öztürk İYİ Parti’ye Ceyhan Belediye Başkanlığını kazandırmak için ara vermeden çalışıyor. 

Not: Adayları bekleyen en büyük tehlikelerin arasında, etrafınını saran etten duvarın yanlış yönlendirmesine aldanarak halkı çantada keklik görmeleri, vatandaşlarla doğrudan iletişimi kapatmaları ve ayrıca "nasıl olsa seçilirim" kibirine kapılmalarını sayabilirim. Basınla diyaloğun siyasi kazanç hanesine çok şey kazandıracağını da ekleyelim. Aman dikkat! Seçim bu başka şeye benzemez. Yanlış yapan 100 yer. Benden hatırlatması.

Haftaya:
1-    Ceyhan Anket Sonuçları
2-    Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel’in siyaset dünyasında eşine rastlanmayan centilmenlik örneği
3-    Büyükşehir, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Kozan, İmamoğlu ve Karataş’taki siyaset gündemi


 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar