NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5041
EURO34.8173
ALTIN2486.7
Sena TEKİN

Sena TEKİN

Mail: [email protected]

İpek yolunda umut yürüyüşü

Afgan halkının umut yürüyüşünü anlatacağım bugün size.

Nedenleri ve nasılları ile ilgilenmek olacak buradaki vazifem. Öncelikle bayramları neden kutlamadığımla başlamak istiyorum.

Çok değil, daha 4 gün önce bir Afgan çocuğun çöpten çıkardığı çürümüş bir elmayı nasıl yediğine maruz kaldım. Maruz kaldım diyorum çünkü, 7- 8 yaşlarındaki bu çocuğun en temel hakkı tüm insanlık tarafından gasp edilmişken bu neyin bayramı?

Gözyaşlarımı durdurup çocuğun yanına gittiğimde hüzün dolu bakışları biranda mutluluğa karıştı. Bu sırada yanımıza yaklaşan bir insan müsveddesi  “bunlara böyle şeyler verip aç köpekler gibi alıştırma, buralara dadanmasınlar” dedi. İşte bu yüzden bu anekdot ile girdim yazıya.

İnsanlığımdan, yine yeniden bu şehirde bu ayardaki insanlarla aynı çatı altında bulunmaktan, böyle bir zihniyet ile muhatap olmaktan ötürü utandım. Elimdeki tek mutluluk o güzel çocuğun Türkçe bilmemesi idi. İngilizce öğretmeni olarak ilk defa hayatımda bir ders almıştım. Bir dili bilmemenin getirebileceği huzurdu bu ders ve evet bu yüzden bu kadar çocuk aç iken sadece Afganistan’da 26000 çocuk ölmüş iken, sizin bayramlarınızı kutlamamak benim eylem ödevim!

Şimdi gelelim neden bu insanlar İpek Yolu’ndan her türlü insan iblisi ile savaşarak umut topraklarına göç ediyorlar.

Çok sıkıldıkları için mi? Bu bir seküler göç mü?

Derken Deutsche welle’in bir röportajına denk geldim. Afgan anneye soruyordu gazeteci, “neden buraya geldiniz?”  Kadın: “çocuğum sadece okusun iyi bir eğitim alsın istiyorum savaşı öğrensin öldürmenin ne kadar günah olduğunu öğrensin” diye cevap verdi! Bakın kadının eğitim umudu olarak gördüğü bu ülke pisa da sondan 3. sırada, yurttaşlarının yarısı bu aptal eğitim düzeneğinde barajı geçemiyor.

Bu elleri öpülesi kadının tırnağı olamayan bu şehrin insan müsveddesi sakini geldi aklıma o yüzden bu yazıyı yazmak benim annemin ak sütü gibi farz oldu bana…

Gelen Suriyeli mültecilere yaptığınız küçük düşürücü, yer yer eziyet vari hareketlerinizi artık durdurun!

Tamam anladık! Suriyeliler Arap idi kiminize göre kötü ve eğitimsizlerdi peki ya siz çok mu eğitimli ve kültürlüsünüz?

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir" diyen Muhammedîn sözünü unuttuğunuzdan mı körleştiniz bu kadar veya burka giymek istemeyen bir kadının çocuklarının medresede sakallı askerlerce eğitilmesinden kurtulmak istemesi mi ayıp!

Bu kadının söylemini laiklik alt başlığında “laiklik elden gidiyor irtica hortluyor” sloganlarına mı sakladınız?

Afganların %55’inin Türk olduğunu bilen MHP‘nin türk seviciliğini bu kez göremedik.

Seküler göçün arkasında duran laikliğin muhafızı CHP ‘nin bu kadının feryatlarından ne denli haberi var ?

Müslüman kardeşliği ve din sevgisinin yegâne melekleri olan AKP’liler Afgan halkının Müslüman olduğunu mu unuttu?

Bu kadar Alzheimer olmuş parti varken bu umut yürüyüşü baharat yolundan size unuttuğunuz bereketi ve merhameti geri getirir umarım bu sayede insanlığınızı bıraktığınız o raftan geri alıp giymeye karar verirsiniz en azından siz "vicdanlarını askıya alanlar' siz bu süreçte insanlığınızı hatırlayın!

Buda sizin eylem ödeviniz olsun…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar