türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.5135
EURO34.8156
ALTIN2485.6
Sena TEKİN

Sena TEKİN

Mail: [email protected]

Köleler ve sahipleri

 İnsanın aklına turgenyev’in babalar ve oğullar kitabını getiren bu başlığı atmama sebep olan kitap bu değil aslında. Daha çok  Rousseau’nın toplum sözleşmesi ilham olmuş olabilir.

Size bu yazımda sizin de çok tanıdık bulacağınız, hatta kendinizi bile bulacağınız kölelerden ve onların sahiplerinden bahsedeceğim.

Hepinizin çocuğunu bayılarak yazdırdığı Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’nin sayılı x bir kolejinde çalışırken ben, 20 yıllık öğretmenliği ile gururlanan bir kölenin,  öğrencilerin notlarını nasıl kendi elleri ile değiştirdiğine maruz kaldığımda, öğretmenlik ahlak ve ilkelerini hiçe saydığındaki o hareketi ile başladı köleliği düşünmem.

Sonra, devlette öğretmen iken; dur birazda ben sahip olayım diye kendine kebapçıdan bozma bir dershane açan sahibin, iş görüşmesinde "15 TL'ye öğretmen çalıştırıyorum" dediği an perçinleşen bu sorumu, daha da geniş kapsama taşımaya karar verdim gördüm ki; aslında her şey köle sahip anlaşması üzerine kurulu.

Ebeveynlik mertebesi bile öyle bir zamanlar çocuklarınız için köle olduğunuzu iddia ederken, aslında onları dünyaya sahip olmak için getirdiğiniz gerçeği gibi.

Alt başlıklarında, "yaşlanınca bana bakar, yapamadıklarımı yapar" cümlecikleri dolu olan... Sonra Adana’nın x bir ilk okulunda öğretmen karnesine iyi verince telefon edip, "karneyi değiştir misiniz, yoksa ben pekiyi dolu başka bir karne çıkarayım mı internetten" diye soran o anne, elbette ki çocuğunun makus kaderinin kölesi olmaya mahkûm.

Bu yüzden çok yakında çocuklarınızı eğitecek nitelikli hiçbir öğretmen bulamayacaksınız!

Üniversite sınavını kazansın, aman ha atansın diye saçlarını kapatan insanların köleliği neden? Tanrı ile gizli bir anlaşma, para, güç, "yapamadıklarımı yapsınlar..!"

Maaşlarınız, ödenekleriniz, kanlı paralarınız için sessiz kaldıklarınız, apolitik olmakla suçlanınca pervasızca iktidara sarılışlarınız. Yüzde 49 veya yüzde 51'in kararına tabi olan demokrasi köleleri vicdanlarınız rahat mı, açlık sınırının altında çalışan işçilerin feryatlarını duyarken?

Paraya köle kadınların, 'güce köle' adamlara beğenilmek uğruna yaptıkları köle sahip ilişkisi değilse nedir? Herkes ile iyi geçinen Mevlana torunlarının "ne olursan ol gel çünkü sana işim düşebilir" adlı toplum çalışması neden?

Bütün filozoflar insanın yaşama olan sadık bağlılığını düşünüp teoriler üretmişler. En olası teorinin, insanın anne ve baba müessesinden köle olarak dünyaya gelip sahip olmak için yaşama 32 diş ile sarılmasını anlatan teori olduğunu düşünüyorum.

Bunu milgram deneyi ile de örnekleyebiliriz. İnsanın özü doğa ise prangalarınız olan evlatlarınızı annelerini babalarınızı varlık fonlarınız olan duvarlarınızı arabalarınızı mobilyalarınızı, sesleriniz kulaklarınız ayaklarınız kollarınız diliniz ve boynunuz ile değiştirme vakti geldi de geçiyor. Tebliğ görevimi yerine getirerek, köleliği 21. Yüzyılda meşru kılanlar huzurla uyuyun, kokmuş karanlıklarınızda...
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar