NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5118
EURO34.8367
ALTIN2487.5
Sena TEKİN

Sena TEKİN

Mail: [email protected]

Problemler şehri Adana

Bu kadar güzel bir doğayla bu denli güzel bir coğrafyada yaşama şansı elde edebilen sayılı azınlık olarak bu şehri o kadar çok hunharca ve umarsızca tüketiyoruz ki, bu yüzden sizlere bugün Adana’nın 1001 sorunundan birkaçını anlatmaya gayret edeceğim 

Öncelikli ve en ahlaki sorun; sokaklarda adım başına düşen ‘küfür miktarı.’

Ağız sizin.. 
Avam kültür DE sizin olabilir, ama kulaklarımızın da bize ait olduğunu unutmayın!

Bu şehrin insanlarının ahlak düzeylerinin eleştirisi pek tabi ki eğitim yetersizliği ile doğrudan orantılı fakat, okuldaki eğitimin ahlak oluşumu için yetersiz kaldığı aşikâr. Çünkü ahlaki eğitim uzun ve sık verilen bir eğitim türü olduğu için önce aile de başlar ve ailede süregelip biter. 

Trafik magandalığı ve trafik terörü de yine ahlaki eğitim ile ilişkilendirilen bir yeti sıkıntısıdır. Yeti diyorum zira ahlak bir süre sonra insanın kollarını hareket ettirmesi gibi doğal bir yetiye dönüşmeli.

Gelelim yaya üstünlüğünü asla tanımayan trafik teröristlerine.. Geçen gün yaya geçinden geçtiğim için bir otobüs şoföründen küfür yediğimi anımsayarak yazıyorum bu satırları. Bakınız, yasalarla korunan en temel hakkım olan gezmek, can güvenliği gibi birkaç paket hakkı kullandığım için iğrenç sözlere maruz kaldığım başka bir ülke veya şehir görmedim bunca yıllık hayatımda. 

Diğer sorunlara farklı yazılarımda değinmek üzere bu iki temel sorunu irdeleyip gözünüze sokmaktan ne yazık ki kaçınmayacağım, hakkım olan yaya geçidini kullanmaktan vazgeçmeyeceğim! Ve ailelerinizin sizde eksik bıraktığı veyahut başlayamadığı ahlak gelişimini tamamlamak için elimden geleni yapacağım! Bu güzel şehri yaşanılası bir yer yapmak için sizden isteklerim şöyledir:

Küfür etmeden de sokakta yürümeyi başarabilirsiniz, bu ilk eylem ödeviniz olsun!

Belediyelerin muhteşem projelerinin işlevsizliği ortada! En azından Adana'da ki tüm şoförleri toplayıp (özellikle belediye otobüs şoförleri) yaya önceliği kursları düzenleyin belki uzun uzun anlatırsanız cezai işlem uygularsanız Pavlov'un deneyindeki gibi bir dönüş alabiliriz, olmadı dışarıdan uyarıcılarla bu işi yapın.

Gözümüzün değdiği her yere "şu yolu bu parti, bu evi şu parti, bu köprüyü şu parti yaptı" poster ve afişlerinden ziyade, "yaya geçidinde yavaşlayın ve bırakın yayalar en temel haklarını kullansın",  2yaya'ya öncelik insan'a önceliktir" gibi dışardan güdülemeli, bilinçaltı işlevli en azından bir nebze işe yarayan afişler asın ki, artık yaptığınız o harika yollarda köprülerde insanca yürüyelim. Zira siz bu sorunu göz ardı ederek devam ederseniz yaptığınız yollarda yürüyecek insanlar bulamayacaksınız!

Yayaları da bilgilendirin. Okullardaki trafik derslerinin işlevselliğini arttırın. Hala ışıklı yaya geçidinde kırmızı ışıkta geçen insanlar görmekten bıktım! Çoğu şeyi doğru düzgün öğrenememiş olabilirsiniz/ olabiliriz ama, en azından en temel haklarımızı düzgün kullanmak ve kullandırtmak için bu kadarını yapın.

* * *

As the few minorities who have the chance to live in such a beautiful geography with such a beautiful nature, we consume this city very recklessly, so I will try to tell you a few of Adana's 1001 problems today.The primary and most moral problem;  the amount of swearing per step in the streets
Your mouth..

The common culture may also be yours, but remember that our ears are ours too!

The criticism of the moral level of the people of this city can be explained in direct proportion to the lack of education, but it is insufficient for the moral formation of the education in the school.

Because moral education is a type of education given long and frequently, it starts in the family first and continues and ends in the family.Traffic mania and traffic terror are also a skill problem associated with moral education.

I say 'ability' because morality should turn into a natural ability, like moving one's arms, after a while. Let's come to the traffic terrorists who never recognize the superiority of pedestrians.

I am writing these lines by remembering that I heard a bus driver being cursed the other day for crossing the pedestrian. Look, I have never seen another country or city in my life where I was subjected to disgusting words because I used a few packages such as travel and life safety, which are my most basic rights protected by law.Unfortunately, I will not refrain from closing the issue and scrutinizing these two main issues and bringing them into your eyes in order to address other issues in my different articles.

I will not stop using the pedestrian crossing, which is my right!  And I will do my best to complete the moral development that your parents left you lacking or failed to start!  Here are my requests from you to make this beautiful city a livable place:You can manage to walk on the street without using swearing, let this be your first course of action!

The dysfunction of the magnificent projects of the municipalities is obvious!  At least, gather all the drivers in Adana (especially the municipal bus drivers) and organize pedestrian priority courses, maybe if you explain at length and apply criminal action, we can get a return like in Pavlov's experiment.

Instead of posters and banners "This party built this road, this party made this house, this party built this bridge" wherever our eyes touch, there are external posters such as "slow down at the pedestrian crossing and let the walk on pedestrians  their most basic rights", put up posters with motivational and subconscious functions that are at least somewhat useful, so that we can walk humanely on the bridges on those wonderful roads you have built, because if you ignore this problem, you will not find people to walk on the roads you have built!Inform pedestrians as well.

Increase the functionality of traffic lessons in schools.  Tired of seeing people running through the red light at the still illuminated crosswalk!  You/our may not have learned many things properly, but at least do this much to properly using our most basic rights.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar